Wiesław Nasierowski

Wiesław Lucjan Nasierowski urodził się 6 stycznia 1929 roku w miejscowości Modła w powiecie ciechanowskim na Mazowszu. Był synem Jana i Amelii Nasierowskich. Wiemy, że walczył w Powstaniu Warszawskim 1944 roku jako strzelec V Obwodu Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej Mokotów: 4. Rejon – II batalion szturmowy „Odwet/Odwet II”, 3. batalion pancerny „Golski”.

Walczył w rejonie Kolonii Staszica, na Polu Mokotowskim oraz w Śródmieściu Południowym. Dostał się do niewoli niemieckiej – więzień o numerze 223578. Zmarł w Warszawie 29 sierpnia 1986 roku w wieku 57 lat.

Batalion „Golski”. Batalion, sformowany w okresie konspiracji na bazie kadry oficerskiej i żołnierzy przedwojennego 3. Batalionu Pancernego, był związany z polityczną organizacją „Pobudka”. W skład „Golskiego”, którym dowodził kpt. Stefan Golędzinowski „Golski”, wchodziło pięć kompanii: 1.- „Zamoyski”, 2. – „Stanisławski”, 3. – „Zieliński”, 4. – „Jastrzębski” i 5. – „Pług”. W Godzinie „W” głównym zadaniem batalionu było opanowanie rejonu Politechniki i Kolonii Staszica. Z ważniejszych obiektów udało się opanować teren Politechniki oraz ulice: Noakowskiego, Lwowską, Śniadeckich, Mokotowską od pl. Zbawiciela i Polną. Po kilku dniach szeregi „Golskiego” zasiliło ok. dwustu trzydziestu żołnierzy z Batalionu „Odwet II”. 19 sierpnia bezpowrotnie utracono Politechnikę. Od tej pory aż do końca Powstania linię frontu stanowiła ul. Noakowskiego. Nękany niemieckimi atakami „Golski” utrzymał wywalczone pozycje aż do kapitulacji Powstania. Straty batalionu „Golski” – ok. stu dwudziestu poległych.

Źródło:
[1]Biogram powstańczy – Wiesław Nasierowski
[2] Zgrupowania Powstania Warszawskiego 1944

Napisano w Powstaniec, Żołnierz Tagi: ,