Eugeniusz Nasierowski

Eugeniusz Nasierowski urodził się powiecie ciechanowskim w miejscowości Strusin 29 maja 1933 roku. Był synem Władysława Nasierowskiego. Był absolwentem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Radomiu – rocznik 1955. Kapitan Ludowego Wojska Polskiego. Służył w 39 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. W powietrzu spędził ponad 900 godzin na samolotach:
- Jak-11, Jak-17, Jak-23,
- MiG-15 UTI,
- Lim-1, Lim-2.

Ostatni start kapitana pil. Eugeniusza Nasierowskiego:

2 sierpnia 1966 r. w 39. PLM [Pułku Lotnictwa Myśliwskiego] miała miejsce katastrofa lotnicza. Pułk był przebazowany na lotnisko zapasowe w Kamieniu Śląskim. Piloci przygotowywali się do nocnego wylotu.

Jako pierwszy wykołował na start kpt. pil. Eugeniusz Nasierowski, na samolocie MiG-19P „727″. Podczas startu, po 100-150 m, w samolocie nastąpiła asymetria ciągu. Prawy silnik pracował na maksymalnym ciągu – „forsaż”, a lewy wszedł tylko na „maksymał” lub „nominał” (komisji powypadkowej nie udało się tego ustalić).

Samolot zboczył z pasa i sunął po trawiastej część lotniska wprost na stojankę wypełnioną samolotami. Pilot widząc zaistniałą sytuację, bojąc się zderzenia z samolotami poderwał maszynę. Zbyt mała prędkość spowodowała, że samolot przepadł z wysokości 5-10 m na skrzydło. W momencie upadku rozlało się paliwo, nastąpił wybuch.

Całą tą tragiczną sytuację obserwowali inni piloci eskadry siedzący w swoich przygotowanych do startu samolotach. Natychmiast do walki z pożarem ruszyli strażacy, starając się ugasić płonący samolot a także nie dopuścić ognia do samolotów na stojance. Niestety kpt. pil. Nasierowski zginął w płonącej maszynie.

Eugeniusz Nasierowski został pochowany na cmentarzu w Sońsku. Poniżej prezentujemy dodatkowe dane dotyczące katastrofy w języku rosyjskim:

Катастрофа самолета МиГ-19 03 августа 1966 года.

Пилот: капитан-пилот Еугениуш Насеровски (Eugeniusz Nasierowski) сын Владислава, родился 29 мая 1933 года в м.Струсин (Strusin) повет Цеханув; выпускник Офицерской школы летчиков в Радоме в 1955 году; старший летчик эскадрильи 39 истребительного авиационного полка ПВО в Меженцицах; летчик 1 класса.

Налет: более 900 часов на самолетах: Як-11, Уяк-17, Як-23, УТИ МиГ-15, Lim-1, Lim-2.

Задание: нет данных.

Обстоятельства катастрофы: летчик взлетал на самолете МиГ-19 с аэродрома вКаменю Сленским ночью в СМУ с включенным дожиганием топлива. В результате не равномерной работы правого двигателя самолет стал разворачиваться влево. После отрыва от ВПП, на высоте 10 -15 метров, самолет свалился на крыло и столкнулся с землей в перевернутом положении. Летчик погиб.

Причина: не установлена.

Место захоронения: приходское кладбище в Соньск повет Цеханув

Źródło:
[1] MiG-19P w Polsce
[2] Катастрофа самолета МиГ-19 03 августа 1966 года.

Napisano w Oficer, Żołnierz Tagi: